Świetlica w Zabłociu działa od 2002r oku. Należy pod Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu. Jej działalność skierowana jest do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych, które chcą w różnorodny sposób współpracować z placówką. Głównym zadaniem jest organizacja czasu wolnego – przeciwdziałanie zagrożeniom, pomoc w nauce oraz opieka stacjonarna.
W świetlicy organizowane są liczne kółka zainteresowań, imprezy kulturalne i sportowo-rekreacyjne oraz warsztaty muzyczne, plastyczne, teatralne, ceramiczne, fotograficzne, kulinarne, itp. Proponowane są także wycieczki i wyjazdy. Ulubione kierunki uczestników placówki to: kino, aquapark, figlopark, góry Beskidy, muzea itp. Dzieci i młodzież często jeżdżą też do MGOK-u na różne wystawy, koncerty i warsztaty.
Świetlica bierze udział w wielu wspólnych projektach m.in: Majówka, Międzyświetlicowa Olimpiada Sportowa, zabawa Andrzejkowa i Walentynkowa, warsztaty przyrodniczo-kulinarne z cyklu „Opowiadamy o świecie”, Festiwal Dzieci i Młodzieży w Strumieniu, wystawa plastyczna „Świetlicowe Laboratorium Artystyczne” , „Noc Andersena” i wiele innych.
Od lat bierze także czynny udział w realizacji projektów grantowych.
Na co dzień w świetlicy można miło i kreatywnie spędzić czas. Do dyspozycji uczestnicy mają stół bilardowy, piłkarzyki, wiele gier planszowych, a także komputery z dostępem do Internetu. Można również skorzystać z drukarki i skanera.
Obiekt świetlicy posiada małe studio fotograficzne (aparat, lampy, tła). Młodzież może codziennie rozwijać swoje zainteresowania fotograficzne, a gdy pogoda dopisuje wybiera się w plener nad Jezioro Goczałkowickie.
Do dyspozycji uczestników jest także salka muzyczna, w której można, pod okiem instruktora, pograć na perkusji, bębnach afrykańskich czy gitarach.
Na terenie świetlicy w Zabłociu prężnie działa grupa plastyczna pracująca pod okiem artystki Martyny Szymik-Kaszy. W malarstwie skupia się głownie na pejzażach, postaciach, portretach i martwej naturze. Często maluje również kopie znanych artystów. Dla urozmaicenia placówka posiada szereg zajęć manualnych. Uczestnicy zajęć najbardziej lubią robić przedmioty użytkowo-dekoracyjne np. butelki przerabiane na wazony, słoiki na świeczniki, powstają kartki okolicznościowe, drobne prezenty dla najbliższych, kolorowe teczki do szkoły, ozdoby na choinkę , stroiki. Czasem każdy tworzy coś innego, to, na co akurat ma ochotę. Dzięki warsztatom dzieci i młodzież rozwijają swoje zdolności oraz wyobraźnię.
Na co dzień na świetlicy jest gwarno, wesoło i twórczo. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie i miło spędzić czas.
Foto: archiwum Świetlicy w Zabłociu