Konkurs im. E. Michalskiej – wyniki

Wiadomości, Z Gminy

W piątek 30 listopada 2018 roku w naszej sali widowiskowej odbył się finał XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii  Michalskiej. Motto tegorocznej edycji brzmiało:

Jakże moja wdzięczność
jest głęboka
w przeświadczeniu wielkim.
Czy bez Ciebie, Ojczyzno,
duszo mojej duszy,
czy bez
Ciebie
mógłby być
człowiekiem
człowiekiem?

W Konkursie wzięło udział 44 twórców z różnych zakątków Polski, rywalizując w czterech kategoriach.

Uroczystemu wręczeniu nagród i dyplomów towarzyszyła audiowizualna prezentacja wszystkich prac zgłoszonych do konkursu oraz otwarcie wystawy.

Poniżej przedstawiamy wyniki i przyznane nagrody w tegorocznej edycji konkursu.

KATEGORIA MALARSTWO I GRAFIKA

Skład jury:

  • dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik – Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w Cieszynie
  • Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
  • Krystyna Nikiel – artystka, plastyk, absolwentka ASP w Katowicach. Na co dzień pracuje w pracowni plastycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej. Prowadzi także warsztaty min. w Ośrodku Kultury w Strumieniu

Jury przyznało następujące nagrody pieniężne :

I nagroda (250 zł, dyplom) – Jerzy Sapielak z Katowic „Małopolski pejzaż”

II nagroda (200 zł, dyplom) –Danuta Nowacka z Katowic „Kapliczka – plener Korbielów”

III nagroda (150 zł, dyplom) – Maria Michalczyk ze Strumienia „Mój świat”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Janina Matysiewicz z Katowic „ Już jesień”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Halina Worecka z Węgierskiej Górki „Cudowne dzieciństwo”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Wanda Wolna z Mikołowa „Spacer”

 

KATEGORIA RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE

Skład jury:

  • Regina Gosieniecka-Giertuga – hafciarka, znawczyni różnorakich technik rękodzielniczych, wielokrotnA laureatka Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
  • Krystyna Wacławik – artystka, hafciarka, znawczyni różnorakich technik rękodzielniczych
  • Martyna Szymik-Kasza  – artystka, plastyk

Jury przyznało następujące nagrody pieniężne:

I nagroda (200 zł, dyplom) – Janina Matysiewicz z Katowic „Rusałka – Boginka Strumienia”

II nagroda (150 zł, dyplom) – Danuta Szpernol ze Strumienia „Róże – haft wstążkowy”

III nagroda (100 zł, dyplom) – Anna Baron z Wisły Wielkiej „Serwetka – kwiaty”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Maria Michalczyk ze Strumienia „Skrzydła wolności”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Władysława Wala z Wisły Małej „Szkatułka”

 

KATEGORIA POEZJA

Skład jury:

  • Tomasz Nowak – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, pracownik Instytutu Języka Polskiego im. Ireny Bajerowej UŚ w Katowicach Zakładu Leksykologii i Semantyki;
  • Anna Mazur – pedagog, poetka z Drogomyśla, autorka kilku tomików wierszy, uhonorowana wieloma nagrodami animatorka życia kulturalnego;
  • Renata Moczała – pisarka, autorka kilku tomików wierszy, licznych opowiadań w prasie, laureatka wielu nagród literackich.

Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:

I nagroda (200 zł, dyplom) – Iwona Świerkula z Warszawy „Ballada o Wiśle”

II nagroda (150 zł, dyplom) – Zofia Micza z Pszczyny „Przed stu laty”

III nagroda (100 zł, dyplom) – Jolanta Przystał z Pszczyny „Ku refleksji”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Henryk Pasterzy z Cieszyna „Wandrok”

 

KATEGORIA FOTOGRAFIA (GRUPY MŁODSZA I STARSZA)

Skład jury:

  • Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
  • Michał Piekarski- fotograf, przyrodnik
  • Krystyna Nikiel – artystka, plastyk

Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:

GRUPA MŁODSZA

I nagroda (200 zł, dyplom) – Hanna Burczyk ze Zbytkowa „Ziemia moja cieszyńska”

II nagroda (150 zł, dyplom) – Kacper Pawełek z Golasowic „Nad wodą”

III nagroda (100zł, dyplom) – Aleksandra Stawicka z Pawłowic „Wiecznie piękna”

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Wiktoria Kocur „ Widok”

GRUPA STARSZA

I nagroda – nie przyznano

II nagroda – nie przyznano

III nagroda – nie przyznano

Wyróżnienie (50 zł, dyplom) – Barbara Karnas z Dębowca „Mała ojczyzna z Ochodzitej”

 

Ponadto w konkursie udział wzięli:
Bromirska Krystyna – Bielsko-Biała,
Cagan Larysa – Katowice,
Czerwiński Andrzej Ryszard – Tychy,
Dryja Leszek – Bielsko-Biała,
Formas Halina – Hecznarowice,
Gawłowska Władysława – Tychy,
Goździewicz Janina – Góra,
Grzybek Teresa – Pruchna
Janik Amalia – Mnich
Kocur Oliwia – Strumień
Kuciel Marian – Czechowice-Dziedzice,
Kurek Krzysztof – Górki Wielkie,
Lofek Emilia – Bielsko-Biała,
Mecner Alicja – Mikołów,
Michalik Danuta – Bielsko-Biała,
Niemirowska Ewa – Bielsko-Biała,
Nowak Krystyna – Łaziska Górne,
Piłot Lucyna – Pszczyna,
Pryczek Teresa – Zbytków,
Romanczyk Romuald – Czechowice-Dziedzice,
Sobik Rregina – Jankowice
Szmajduch Ewelina – Jankowice,
Szymczak Alicja – Pszczyna
Wiejacka Elżbieta – Katowice
Żur Laura – Strumień

 

Wystawę pokonkursową można oglądać w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu od 30 listopada do 28 grudnia 2018 r.

Zapraszamy !!!

 

Zapraszamy również do udziału w kolejnej edycji konkursu. XIX Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej:

Motto XIX edycji konkursu brzmi:

Już tylko białej sukni czekać
i dnia zaślubin z
Matką – Ziemią.
Ach czasie,
czemuż tak uciekasz?
Zwolnij!…
O, wiem,
że proszę
nadaremno…

Fragment utworu pochodzi z wiersza Emilii Michalskiej pt. U schyłku (zbiorek Jesienne liście).

 

U schyłku
W cichej, jesiennej
pól zadumie
przepadła
złota jasność lata,
znikła gdzieś wiosna
w barwnych
kwiatach;
listopad dłoń wyciąga
do mnie.
Nie chodzą za mną
modre słońca
spod strzech czesanych
moją ręką –
sączy się życie
nitką cieńką:
czas wszelki owoc
z drzew
postrącał.
Już tylko białej sukni czekać
i dnia zaślubin z
Matką – Ziemią.
Ach czasie,
czemuż tak uciekasz?
Zwolnij!…
O, wiem,
że proszę
nadaremno…