W ostatni piątek, 20 listopada 2015 roku, odbył się finał XV Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej.
Motto tegorocznej edycji, jak co roku, pochodziło z twórczości poetki i brzmiało:
„W twej wiecznej zieleni, w źródłach, w twardych skałach, jest głęboka piękność, piękność doskonała”
W konkursie wzięło udział 70 twórców z Polski w czterech kategoriach i 23 twórców z Czech w kategorii poezja.
Po raz pierwszy w hostorii tego konkursu działania były realizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Form Artystycznych SFART, w ramach projektu Krok do przodu, dofinansowanego ze środków Programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej.
Już po raz piętnasty w konkursie wzięli udział goście z Czech wraz z fundatorem nagród po stronie czeskiej, Vladimirem Kostihą z wydawnictwa „Alisa” z Petřvaldu.
W części artystycznej wystąpiła Jolanta Wiliczka ze Strumienia, a akompaniował jej Paweł Gwóźdź z Żor.
Podczas uroczystego ogłoszenia wyników laureatom wręczono dyplomy i nagrody, a wszystkim uczestnikom dyplomy za udział.
Nie zabrakło również prezentacji audiowizualnej wszystkich prac zgłoszonych do konkursu.
Komisje sędziowskie powołane przez dyrektora MGOK-u, Bogusława Żydka oceniły prace w czterech kategoriach:
1. Malarstwo i grafika
dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik – Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w Cieszynie
Jakub Staroń – asystent UŚ – Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej w Cieszynie
Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:
I miejsce (150 zł, nagroda rzeczowa) – Alicja Smoczyńska „Zima w Brennej”
II miejsce (150 zł, nagroda rzeczowa) – Jacek Weżgowiec „Piękno gór kolorowych”
III miejsce (100 zł, nagroda rzeczowa) – Maria Pomorska „W pszczyńskim parku”
Wyróżnienie (nagroda rzeczowa) – Maria Michalczyk „Jesień w górach”
2. Rękodzieło artystyczne
Regina Gosieniecka-Giertuga – hafciarka, znawczyni różnorakich technik rękodzielniczych
Martyna Szymik-Kasza – artystka, plastyk
Joanna Piechaczek – artystka, hafciarka, znawczyni różnorakich technik rękodzielniczych
Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:
I miejsce (150 zł, nagroda rzeczowa) – Irena Rolska „Haft koniakowski – bluzka”
II miejsce (100 zł, nagroda rzeczowa) – Regina Szołtys „Paw”
III miejsce (50 zł, nagroda rzeczowa) – Beata Grim „Kwiaty”
Wyróżnienie (nagroda rzeczowa) – Teresa Perlega „Piękność doskonała”
3. Poezja
Tomasz Nowak – doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, adiunkt w Zakładzie Leksykologii i Semantyki, opiekun Studenckiego Koła Naukowego Językoznawców
Urszula Stefania-Korzonek – pedagog, poetka
Renata Moczała – pisarka, autorka kilku tomików wierszy, licznych opowiadań w prasie, laureatka wielu nagród literackich
Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:
I miejsce (150 zł, nagroda rzeczowa) – Ewelina Szuścik „Ziemia sercu bliska”
II miejsce (100 zł, nagroda rzeczowa) – Zofia Micza „Tęcza Beskidu”
III miejsce (50 zł, nagroda rzeczowa) – Regina Sobik „Wieczór na Podbeskidziu”
Wyróżnienie (nagroda rzeczowa) – Ewa Witke „Idę powoli”
Nagroda miasta Strumień:
Bernadeta Krawiec „Brzoza”
Jan Káňa „Bůh má jméno Kapitál”
Nagroda miasta Petřvald:
Henryk Pasterny „Kroki”
Jarmila Spáčilová „Jdou spolu”
4. Fotografia (grupa młodsza i starsza)
Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
Martyna Szymik-Kasza – artystka, plastyk
Bartłomiej Witkowski – grafik, dyrektor artystyczny Design Alive
Jury przyznało następujące nagrody pieniężne i rzeczowe:
grupa młodsza
I miejsce (nagroda rzeczowa) – Inga Gruszka „Przekrój”
II miejsce (nagroda rzeczowa) – Laura Żur „Droga”
III miejsce (nagroda rzeczowa) – Wiktoria Kocur „Ptaszek na drucie”
grupa starsza
I miejsce (nagroda rzeczowa) – Dawid Gruszka „Okno”
II miejsce (nagroda rzeczowa) – Dawid Gruszka „Lalka”
III miejsce (nagroda rzeczowa) – Alicja Smoczyńska „Bez tytułu
Ponadto w konkursie udział wzięli:
Krystyna Bromirska – Bielsko-Biała, Kazimiera Brożek – Cieszyn, Janina Chmiel – Cieszyn, Anna Czyż – Wisła, Agnieszka Dziewięcka – Zbytków, Beata Kliś– Katowice, Kowalska Danuta – Bielsko-Biała, Krzysztof Kurek – Mysłowice, Janina Matysiewicz – Katowice, Alicja Mecner – Mikołów, Irena Michnowicz – Chybie, Danuta Mojeścik – Brenna, Beata Piksa – Świerklany, Bożena Rusek – Bielsko-Biała, Jerzy Sapielak – Katowice, Beata Sikora – Pawłowice, Wojciech Śluzek – Katowice, Dagmara Tupiec – Bielsko-Biała, Wanda Wolna – Mikołów, Amalia Janik – Mnich, Janusz Błasiak – Wyry, Irena Branc – Wisła, Teresa Grzybek – Pruchna, rzysztof Kokot – Nowy Targ, Jolanta Przystał – Pszczyna, Beata Sikora – Pawłowice, Jerzy Tarasiuk – Zbytków, Krystyna Grochal-Morys – Goleszów, Zofia Kiepura – Jastrzębie-Zdrój, Brygida Simka – Zebrzydowice, Daria Dolniak – Zbytków, Kazimierz Piksa – Świerklany, Weronika Piksa – Świerklany, Paulina Tarasiuk – Żory, Weronika Czakon – Pruchna, Wiktoria Duda – Pruchna, Kaja Francuz – Zbytków, Oskar Francuz – Pszczyna, Paulina Francuz- Pszczyna, Judyta Grzywa – Zbytków, Kamila Habarta – Pruchna, Martyna Jawor – Strumień, Emilia Krawczyk – Zbytków, Klaudia Legierska – Pruchna, Oliwia Niemczyk – Strumień, Jakub Żur – Zbytków
Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Pod Ratuszem Urzędu Miejskiego w Strumieniu od 24 listopada do 30 grudnia 2015 r. (w godzinach pracy UM). Zapraszamy !!!
Zapraszamy również do udziału w kolejnej edycji konkursu.
Motto XVI Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej Im. Emilii Michalskiej:
„Któż barwami wymaluje miłość,
którą serce czuje,
by pokazać obraz światu
pełen słońca i szkarłatu?”
Fragment utworu „Któż zamieni miłość w słowa” pochodzi ze zbiorku Emilii Michalskiej pt. „Chcę żyć, a nie być”.
Utwory nagrodzone w kategorii poezja, edycja polska:
Alicja Smoczyńska „Zima w Brennej”
Jacek Weżgowiec „Piękno gór kolorowych”
Maria Pomorska „W pszczyńskim parku”
Maria Michalczyk „Jesień w górach”
Irena Rolska „Haft koniakowski – bluzka”
Regina Szołtys „Paw”
Beata Grim „Kwiaty”
Teresa Perlega „Piękność doskonała”
Inga Gruszka „Przekrój”
Laura Żur „Droga”
Wiktoria Kocur „Ptaszek na drucie”
Dawid Gruszka „Okno”
Dawid Gruszka „Lalka”
Alicja Smoczyńska „Bez tytułu”